sreda, 12. junij 2019

LJUBI SVOJE SOVRAŽNIKE

BLAGOSLOVI TISTE, KI TE PREKLINJAJO
LJUBI SVOJE SOVRAŽNIKE
Junij 2019




EKSODUS 21:23 Če pa se nesreča pripeti, daj življenje za življenje, 24 oko za oko, zob za zob, roko za roko, nogo za nogo, 25 opeklino za opeklino, rano za rano, modrico za modrico!

Maščevanje in povračilo je bilo v Stari zavezi. Podobno je še danes v islamu in ti ponekod npr. amputirajo roko, če kradeš. Toda Jezus, ki je avtor Nove zaveze, je začel nekaj radikalno novega. In to je za nas kristjane težko izpolnjevati. Zakaj? Če nas nekdo zlorabi in prizadene, je naš človeški odziv, da udarimo nazaj in poplačamo modrico za modrico. Krivec za to je ego in ponos. Kaj pa je Jezus učil in delal in nam je bil vzor? Bog nas v Novi zavezi uči naj ljubimo svoje sovražnike.

MATEJ 5:43 »Slišali ste, da je bilo rečeno: Ljubi svojega bližnjega in sovraži svojega sovražnika. 44 Jaz pa vam pravim: Ljubíte svoje sovražnike in molíte za tiste, ki vas preganjajo, 45 da boste postali sinovi svojega Očeta, ki je v nebesih. On namreč daje svojemu soncu, da vzhaja nad hudobnimi in dobrimi, ter pošilja dež pravičnim in krivičnim.
46 Če namreč ljubite tiste, ki ljubijo vas, kakšno plačilo vas čaka? Mar tega ne delajo tudi cestninarji? 47 In če pozdravljate le svoje brate, kaj delate posebnega? Mar tega ne delajo tudi pogani? 48 Bodite torej popolni, kakor je popoln vaš nebeški Oče.«

Tri stvari lahko opazimo, če ubogamo Boga v tem: obljublja nam plačilo, sinovstvo in popolnost. Pavel je zase rekel, da še ni bil popoln in ljubiti sovražnike je prav gotovo najtežja in zadnja faza do popolnosti. Posnemajmo Očeta in postanimo popolni kot je on. Katere Božje kvalitete posnemamo če se odločimo ljubiti sovražnike? Milost, usmiljenje, sočutje, ponižnost, odpuščanje, potrpežljivost, vera in ljubezen. Pavel je bil Jezusov sovražnik, saj je rekel: »Savel, Savel, zakaj me preganjaš?« Če ne bi bil Bog z nebeškimi vrlinami, ali bi ga izbral za najbolj vplivnega apostola? Ljubil ga je čeprav mu je delal sovražno.

1 TIMOTEJ 1:13 (Pavel) … čeprav sem bil prej bogokletnik, preganjalec in nasilnež. Vendar se me je usmilil, ker sem delal v neveri, iz nevednosti – 14 in milost našega Gospoda je bila izredno bogata, z njo pa v Kristusu Jezusu vera in ljubezen. 15 Zanesljiva je tale beseda in vredna popolnega sprejetja: Kristus Jezus je zato prišel v svet, da bi rešil grešnike, med temi pa sem prvi jaz. 16 Usmilil se me je zato, da bi Kristus Jezus najprej na meni pokazal vso potrpežljivost za zgled tistim, ki bodo verovali vanj – za večno življenje.

Kaj sledi, če se ravnamo po mesu (če slabo sejemo – bo slaba žetev) in kam nas pripeljejo ekstremi, če vračamo sovraštvo za sovraštvo? Vedno se bo greh množil: sovraštvo, grenkoba, zamera, maščevanje, verbalni in fizični obračuni, umori – samo Novice odpreš in ti je jasno. Vse to se lahko deduje več kot eno generacijo. Ni dolgo, ko so Albanci imeli še krvno osveto – maščevanje, ki je lahko trajalo stoletja. Okrog vrtov so imeli obzidje in so živeli kot v zaporu.
Bil sem v Papui novi Gvineji, kjer jim vladajo demoni in živijo pod njihovim režimom. Odpuščanja ne poznajo, ampak le maščevanje.

V nenehnih vojnah so med sosednjimi vasmi z loki in puščicami, kjer nikoli ne odpuščajo. Mnogi so mrtvi, vasi požgane in opustošene, včasih iztrebljene. Lahko je bila le nenamerna nesreča. Živijo v stalnem strahu, sovraštvu in z željo po maščevanju. To je zvezanost in to hoče hudič. Šele ko pridejo misijonarji in jim prinesejo Jezusa, jih osvobodi spon in jim prinese svobodo. Ni treba iti na Novo Gvinejo, tudi tukaj lahko srečamo mnoge ljudi, ki živijo v podobnih sponah sovraštva in maščevalnosti. Maščevalnost je greh. Maščevalnost pripada Bogu. Hudo premagajmo z dobrim! To je dejanje vere, ki pogoltne svoj ego in ponos.

RIMLJANOM 12:9 Ljubezen naj bo brez hinavščine. Odklanjajte zlo, oklepajte pa se dobrega. 10 Drug drugega ljubíte z bratovsko ljubeznijo. Tekmujte v medsebojnem spoštovanju.
14 Blagoslavljajte tiste, ki vas preganjajo, blagoslavljajte in ne preklinjajte jih.
17 Nikomur ne vračajte hudega s hudim. Pred vsemi ljudmi skušajte skrbeti za dobro. 18 Če je mogoče, kolikor je odvisno od vas, živite v miru z vsemi ljudmi.  Tako pride mir in nebeška atmosfera.
19 Ne maščujte se na svojo roko, ljubi, ampak dajte prostor Božji jezi, saj je pisano: Moje je maščevanje, jaz bom povrnil, pravi Gospod. 20 Nasprotno: Če je tvoj sovražnik lačen, mu daj jesti; če je žejen, mu daj piti; če boš namreč delal tako, boš sipal žarečega oglja na njegovo glavo. 21 Ne daj se premagati hudemu, temveč PREMAGAJ HÚDO Z DOBRIM.



Če nas ljudje prizadenejo ali oškodujejo in ne poslušajo naših besed, lahko spomnimo Boga in rečemo: »Gospod jaz se ne bom maščeval. Ti poskrbi za ta konflikt, ti poravnaj in povrni kakor je prav v tvojih očeh. Ti veš bolje od mene.« Bog je zvest in bo storil ob svojem času. Če blagoslavljamo, se nam bo blagoslov vrnil nazaj. Kar seješ tudi žanješ. Jezus in Štefan, ko sta krivično umirala, sta rekla Bogu: odpusti jim, saj ne vedo kaj delajo. Če ima sovražnik kamnito srce, ima Bog voljno srce:

1 PETER 3:9 Ne vračajte hudega za húdo in ne sramotite tistega, ki vas sramoti. Nasprotno, blagoslavljajte, ker ste bili poklicani v to, da bi bili deležni blagoslova. Blagoslov je naše plačilo.

Jezus je hodil pred nami in če je on ravnal tako, je naš namen, da se mi zgledujemo po njem.

1 PETER 2:23 Ko so ga sramotili, ni vračal sramotenja, ko je trpel, ni grozil, ampak je vse prepuščal njemu, ki sodi pravično.

So okoliščine in prav je, ko moramo kristjani kdaj koga kaj opomniti ali popraviti, toda z blagostjo in ljubeznijo. Ne odzovimo se prehitro, ampak premišljeno in potrpežljivo. Danes vsak nerad sliši opomin.

PREGOVORI 15:1 Mil odgovor pomirja togoto, žaljiva beseda pa zbuja jezo.

Zakaj naj blagoslavljamo svoje sovražnike in ravnamo proti svojim občutkom? Ravno zato, da pretrgamo krog sovraštva, jeze in maščevanja in da tudi sebe zavarujemo pred uničujočimi čustvi, ki jih je v konfliktih zelo težko pomiriti in bi kar delal škodo nasprotniku. Potrebna je moč v duši za tako odločitev. Temu se pravi vrlina, ki je danes redka. Salomon je že v stari zavezi učil to modrost. Tudi Stara zaveza uči ta princip.

PREGOVORI 25:21 Če je tvoj sovražnik lačen, mu daj jesti kruha, če je žejen, mu daj piti vode. 22 Tako mu boš zbiral žerjavico na glavo in GOSPOD ti bo povrnil.

Prvi korak je, da prelomimo kletve in maščevalnost ter začnemo blagoslavljati sovražnika z usti, vendar to mora priti tudi v srce, sicer ne bo dobrih sadov. Rimljanom 12:14 Blagoslavljajte sovražnike in molite zanje in proti njihovi škodoželjnosti. Ko me je nekdo, poln frustracij, po nepotrebnem napadel, sem molil: Bog odreši ga, svet rabi takšne ljudi odrešene, da bo bolje na svetu, ker njegov odnos škoduje njemu in drugim. Ne maščujmo se, ker vemo da je Bog maščevalec in lahko skozi stiske pripelje sovražnike do spoznanja zla in spokoritve.

PSALM 62:5 Z usti blagoslavljajo, v svoji notranjosti pa preklinjajo. To ne gre, to je hinavščina.

Nekaj nasvetov kako se vesti do sovražnikov.
Namesto, da se jim izognemo in pogledamo proč na cesti, jih pozdravimo.
Pregovori pravijo naj jim naredimo nekaj dobrega, naj jim damo hrano in pijačo. Karkoli dobrega jim bomo storili, jih razorožimo. Soseda je bila precej zlobne narave in se nismo preveč lepo gledali. Nekega dne so morali prestaviti tank za vodo. Mož je imel težavo s križem. Drugega ni bilo kot sosed in sem se z veseljem odzval. Odnos se je od takrat vidno popravil. Ponudimo se sami za pomoč, če vidimo priliko. Mi naredimo prvi korak. Luka 6:35 pravi delaj jim dobro, moli zanje, posojaj jim. Greš preko svojih bolečin, gledaš z gledišča večnosti in promoviraš Božje kraljestvo.

Tudi naslednja je težka: ne govorimo slabega o njih, ne blatimo njihovega imena, ne opravljajmo jih. Kar samo ti leti iz ust, ko si prizadet, zelo težko se je zadržati. Blagoslavljaj tistega, ki te preklinja. Pregovori 18:21 Smrt in življenje sta v oblasti jezika, kdor ga rad uporablja, bo jedel njegov sad.

Molimo za svoje sovražnike in se zahvalimo Bogu zanje. Včasih nas Bog brusi in ponižuje skozi sovražne situacije in gradi naš karakter in naše slabosti privrejo na dan. Kralj Savel je dolga leta z grenkobo in sovraštvom preganjal Davida. Ali ni s tem Bog gradil in krepil Davida, da je postal kralj. Savlovo preganjanje je bil Davidov magisterij in doktorat. Če ti bo samo lagodno, ne boš izgrajen.

Poglejmo si Pavlova doživetja. Vsaj v naši kulturi ne poznam nikogar, da bi posnemal Pavla in postal kot smeti sveta in izmeček, ker je blagoslavljal svoje sovražnike. Obenem pa jih je malo, ki bi nam zapustili tako veliko duhovno dediščino, kot nam jo je Pavel:

1 KORINČANOM 4:12 Utrujeni smo, ker delamo z lastnimi rokami. Kadar nas sramotijo, blagoslavljamo, kadar nas preganjajo, potrpimo, 13 kadar nas preklinjajo, odgovarjamo blágo. Postali smo kakor smeti sveta, kakor izvržek vseh, vse do tega trenutka.
Brez maziljenja in močne Božje prisotnosti bi te to zlomilo.

David je bil bogaboječ mož in se tudi od njega lahko praktično učimo kako ravnati v življenju. David je s svojimi ljudmi bežal iz svoje palače pred sinom Absalomom, ki je hotel prevzeti oblast in ubiti očeta. David je plačeval ceno za svoje grehe, kar mu je napovedal prerok Natan (prešuštvo z Batšebo in uboj moža Urija). Šimi iz Savlove-Benjaminove hiše (kralj Savel je že umrl) je kralja Davida grdo preklinjal in metal kamenje vanj in mu je privoščil njegov padec. David je bil zaradi bogaboječnosti zelo previden, kot že prej, ko ni hotel iztegniti roke na Savla, ko ga je preganjal.

2 SAMUEL 16:9 Cerújin sin Abišáj (brat generala Joaba) je rekel kralju: »Zakaj ta mrtvi pes preklinja mojega gospoda kralja? Naj grem tja in mu odsekam glavo.« 10 Kralj pa je rekel: »Kaj imam z vama, Cerújina sinova? Naj tako preklinja, kajti če mu je GOSPOD rekel: ›Prekolni Davida!‹ kdo mu bo rekel: ›Zakaj to delaš?‹« 11 Potem je David rekel Abišáju in vsem svojim služabnikom: »Glej, moj sin, ki je prišel iz mojega telesa, mi streže po življenju, toliko bolj zdaj ta Benjaminovec! Pustite ga, naj preklinja, kajti GOSPOD mu je rekel. 12 Morda se ozre GOSPOD na mojo nesrečo in mi GOSPOD povrne z dobrim namesto njegove kletve ta dan.«
13 In David je šel naprej po poti s svojimi ljudmi, Šimí pa je šel po pobočju gore poleg njega. Grede je preklinjal, lučal vanj kamenje in vzdigoval prah.

David je imel v sebi strah zaradi greha, zato je sprejemal kletve Šimija kot da so od Boga. Če ne bi imel krivde zaradi greha, bi povsem drugače govoril. Bog pa je mu je itak rekel, da mu je odpustil, vendar kazni so prišle nadenj (2 Sam. 12:13). Bog ima moč in oblast preklinjanja. Kdaj pa se to zgodi? Kadar se ljudje nočejo spokoriti greha. Kdaj se je to zgodilo? Rajski vrt – kača, zemlja, trnje osat, znoj, žena z bolečinami rojevanja. Jezus je preklel figo in se je posušila. Kaj to pomeni? Izraelski narod je duhovno umrl in odpadel od Boga za 2000 let in veliko pretrpel z antisemitizmom. Nam pa pravi naj ne preklinjamo – to je negativna vera in se ne zavedamo rezultatov.



Ni redko, da so okoliščine tako hude, da bi poklical ogenj z neba, da bi použil grešne ljudi. Jezusove učence je to obšlo, ko so v Samariji ostali brez prenočišča.

LUKA 9:51 Ko so se bližali dnevi njegovega odhoda v nebesa, se je tudi sam trdno odločil kreniti proti Jeruzalemu. 52 Pred seboj je poslal svoje glasnike, ki so spotoma prišli v neko samaríjsko vas, da bi vse pripravili zanj; 53 vendar ga tam niso sprejeli, ker je bil namenjen v Jeruzalem.
54 Ko sta to videla učenca Jakob in Janez, sta rekla: »Gospod, ali hočeš, da rečeva, naj pade ogenj z neba in jih pokonča?« 55 Jezus se je obrnil k njima in ju posvaril [ter jim rekel: »Ne veste, kakšnega duha ste, kajti Sin človekov ni prišel pogubljat življenja ljudi, temveč jih reševat.«]  Kakšnega duha pa so bili? Hudič jim je govoril.

Še en podoben odlomek za konec:
LUKA 6:35 Vi pa ljubíte svoje sovražnike. Dobro delajte in posojajte, ne da bi za to kaj pričakovali. Takrat bo vaše plačilo veliko in boste sinovi Najvišjega, ker je on dober tudi do nehvaležnih in hudobnih. 36 Bodite usmiljeni, kakor je tudi vaš Oče usmiljen!«
Jaz želim biti Božji sin in si ne moremo predstavljati kaj to pomeni v večnosti.
Branko Dežman

Ni komentarjev:

Objavite komentar