torek, 29. maj 2018

BILEAM – LAŽNI PREROK

BILEAM – LAŽNI PREROK

Maj 2018


Preberimo si zgodbo:
NUMERI 22:1 Izraelovi sinovi so se odpravili na pot in se utaborili na Moábskih planjavah onstran Jordana pri Jerihi.
2 Cipórjev sin Balák je videl vse, kar je Izrael storil Amoréjcem. 3 Moáb se je silno prestrašil ljudstva, ker ga je bilo veliko; prevzela ga je groza pred Izraelovimi sinovi. 4 Zato je Moáb rekel midjánskim starešinam: »Zdaj bo to občestvo požrlo vse okoli nas, kakor vol požre zelenje na polju.« V tistem času je bil moábski kralj Cipórjev sin Balák. 
5 Poslal je sle k Beórjevemu sinu Bileámu v Petór, ki je ob reki (Evfrat), v deželo sinov njegovega ljudstva, da bi ga poklicali in mu rekli: »Glej, iz Egipta je odšlo neko ljudstvo; glej, pokriva obličje dežele, naselilo se je meni nasproti. 6 Pojdi torej zdaj, prosim, prekolni mi to ljudstvo, ker je premočno zame! Morda ga bom potem mogel premagati in pregnati iz dežele. Vem namreč, da je blagoslovljen, kogar blagosloviš, in preklet, kogar prekolneš.«
7 Tedaj so moábski in midjánski starešine šli s plačilom za vedeževanje v rokah;  . . .
Bileam je imel Božji preroški dar, očitno pa je bil poznan tudi po darovih od hudiča – imel je pravo in lažno maziljenje. Božji darovi so zastonj, sovražnikovi pa se običajno plačajo. Nekateri kristjani se iz pohlepa prodajajo – temu se reče Bileamov nauk oz. pot in krivičen zaslužek. Po svetu je tega veliko.
… prišli so k Bileámu in mu povedali Balákove besede. 8 Rekel jim je: »Prenočite nocoj tu in odgovorim vam, kakor mi bo zapovedal GOSPOD!« In moábski knezi so ostali pri Bileámu. 9 Bog je prišel k Bileámu in rekel: »Kdo so ti možje, ki so pri tebi?« 
10 Bileám je rekel Bogu: »Cipórjev sin Balák, moábski kralj, mi je sporočil: 11 ›Glej, ljudstvo, ki je odšlo iz Egipta, je pokrilo obličje dežele. Pojdi zdaj, prekolni mi ga! Morda se bom potem mogel bojevati z njim in ga pregnati.‹« 12 Bog pa je rekel Bileámu: »Ne hôdi z njimi! Ne preklinjaj ljudstva, kajti blagoslovljeno je!«13 Zjutraj je Bileám vstal in rekel Balákovim knezom: »Pojdite v svojo deželo, kajti GOSPOD mi ne dovoli iti z vami!« 14 Moábski knezi so vstali, šli k Baláku in rekli: »Bileám ni hotel iti z nami.«
15 Balák pa je spet poslal kneze, več in imenitnejše od onih. 16 Prišli so k Bileámu in mu rekli: »Tako govori Cipórjev sin Balák: ›Ne daj, prosim, da bi te kaj zadržalo, da ne bi prišel k meni! 17 Kajti nagradim te z visokimi častmi in storim vse, kar koli mi porečeš. Pridi torej, prosim, prekolni mi to ljudstvo!‹« 
18 Bileám je odvrnil in rekel Balákovim služabnikom: »Tudi ko bi mi Balák dal svojo hišo, napolnjeno s srebrom in z zlatom, ne bi mogel prestopiti ukaza GOSPODA, mojega Boga, da bi kaj storil, bodisi v malem ali velikem. 19 Zdaj pa ostanite, prosim, tudi vi nocoj tu, da izvem, kaj mi bo GOSPOD še povedal.« 20 Ponoči je Bog prišel k Bileámu in mu rekel: »Če so te ti možje prišli klicat, vstani, pojdi z njimi! Vendar stôri samo to, kar ti bom rekel!«

Bileamova oslica
21 Bileám je torej zjutraj vstal, osedlal svojo oslico in šel z moábskimi knezi. 22 Toda vnela se je Božja jeza, ker je šel. Ko je tako jezdil na oslici in sta bila z njim njegova hlapca, se mu je GOSPODOV angel postavil na pot kot nasprotnik
Bileamovo srce ni bilo z Bogom, zato mu je bil Bog sovražnik. Pravi motivi Bileama so se na koncu izkazali. Vlekel ga je pohlep po nepostavnem zaslužku. Ker ga je srce tako vleklo h Balaku, mu je Bog proti svoji volji dovolil, naj gre. Bil je na strani Balaka, ne Boga.
23 Ko je oslica zagledala GOSPODOVEGA angela, kako z golim mečem v roki stoji na poti, je krenila s poti in šla na polje. Bileám pa jo je začel tepsti, da bi jo spet spravil na pot. 24 Potem se je GOSPODOV angel postavil na ozko stezo med vinogradi, kjer je bil na obeh straneh zid. 25 Ko je oslica zagledala GOSPODOVEGA angela, se je pritisnila k zidu. Ker pa je Bileámu pritisnila nogo ob zid, jo je spet začel tepsti. 
26 Nato je šel GOSPODOV angel spet naprej in se je ustavil na ozkem kraju, kjer se ni bilo mogoče ogniti ne na desno ne na levo. 27 Ko je oslica zagledala GOSPODOVEGA angela, je legla pod Bileámom. Ta se je razjezil in oslico tepel s palico. 28 Tedaj je GOSPOD odprl oslici usta in je rekla Bileámu: »Kaj sem ti storila, da si me že trikrat pretepel?« 
29 Bileám je rekel oslici: »Ker se norčuješ iz mene. Če bi imel pri roki meč, bi te pri priči ubil.« 30 Oslica pa mu je rekla: »Ali nisem tvoja oslica, na kateri jezdiš od nekdaj do danes? Sem mar kdaj imela navado, da bi ti počela kaj takega?« Rekel je: »Ne.«
31 Tedaj je GOSPOD odprl Bileámu oči, da je videl GOSPODOVEGA angela, kako stoji na poti z golim mečem v roki. Pokleknil je in se priklonil z obrazom do tal.
32 In GOSPODOV angel mu je rekel: »Zakaj si oslico že trikrat pretepel? Glej, prišel sem kot nasprotnik, kajti lahkomiselno si krenil na pot pred menoj.  Angleški WEB prevod pravi bolj določno:  »I have come forth as an adversary, because your way is perverse before me.« Torej slovensko:  Prišel sem kot nasprotnik, ker je tvoja pot sprevržena, svojeglava, trmasta, zgrešena v mojih očeh.

33 Oslica me je videla in se je že trikrat umaknila pred menoj. Če se mi ne bi umaknila, bi tebe pri priči ubil, njo pa pustil živeti.«
Bileamov odnos do Boga je že nase klical Božjo sodbo s smrtjo.

34 Bileám je rekel GOSPODOVEMU angelu: »Grešil sem, ker nisem spoznal, da mi na poti stojiš nasproti. Zdaj pa, če je to slabo v tvojih očeh, se bom vrnil.« 35 GOSPODOV angel je rekel Bileámu: »Le pojdi z možmi! Toda govôri samo tisto, kar ti bom rekel!« In Bileám je šel z Balákovimi knezi. Bog je dovolil Bileamovi trmi, da je šel naprej.
36 Ko je Balák slišal, da Bileám prihaja, mu je šel naproti do Ar Moába na meji ob Arnónu, prav na robu njegovega področja.37 Balák je rekel Bileámu: »Ali te nisem dal že prej poklicati? Zakaj nisi hotel priti k meni? Misliš, da ti ne morem izkazati zadosti časti?« Balak je poznal Bileamovo srce. Poleg pohlepa si je želel lepega položaja in časti.
38 Bileám je rekel Baláku: »Glej, zdaj sem prišel k tebi. Toda ali bom zagotovo mogel kaj govoriti? Besedo, ki mi jo Bog položi v usta, tisto bom izgovoril.« 39 Potem je Bileám šel z Balákom in prišla sta v Kirját Hucót. 40 Tedaj je Balák daroval govedo in drobnico in od tega poslal Bileámu in knezom, ki so bili z njim.
41 Drugo jutro je Balák vzel Bileáma in ga peljal na Bamót Báal, od koder je lahko videl del ljudstva ...


Proti koncu 40-letnega tavanja Izraelcev v puščavi, malo preden so vstopili v obljubljeno deželo, je hudič hotel močno zapeljati in spotakniti izraelski narod, da ne bi vstopili v obljubljeno deželo. Pri tem je uporabil človeka z dvema  obrazoma – Bileama, ki je bil obdarovan s preroškim darom in je delno poznal Boga. Bileam ni bil Izraelec. Ime pomeni: tujec, uničevalec ali uničenje ljudstva. Živel je v Mezopotamiji. Bil je prerok-vedeževalec in je zaradi hudobnega srca in pohlepa postal hudičevo orodje. Bog mu je včasih direktno govoril. Bog mu je najprej rekel, naj ne gre k sovražniku in naj jih ne posluša, pa je Bileama vlekla podkupnina in je Boga še drugič vprašal, če lahko gre, kakor bi ga hotel pregovoriti.
Bog je vedel, da je odločen iti, zato mu je rekel, naj gre. Bog mu je dal Besedo v usta in mu ni dovolil prekleti Izraelcev. Na koncu je zaradi pohlepa raje poslušal sovražnika kot Boga. Zaobšel je Boga in je naučil Balaka, kakšno taktiko in pogubna dejanja naj uporabi proti Izraelcem, da jih bo ujel v zanko. To Biblija imenuje Bileamov nauk: zavajanje v malikovanje, nečistovanje in služenje z duhovnimi darovi za dobiček. Ta zgodba v knjigi Numeri 22 - 24 morda ne da dovolj občutka, kako resen je bil napad hudiča preko Bileama na Izraelce. Nova zaveza šele prikaže pravo ostrino proti Bileamu.
Hudič je preko njega nad Izrael spravil pogubna dejanja in naredil ogromno škodo, hotel je preprečiti njihov vstop v obljubljeno deželo. V Božji jezi je pomrlo 24.000 ljudi. Bileam spada v kategorijo ljudi v naslednjem odlomku:
MATEJ 7:21  »Ne pojde v nebeško kraljestvo vsak, kdor mi pravi: ›Gospod, Gospod,‹ ampak kdor uresničuje voljo mojega Očeta, ki je v nebesih. 22 Veliko mi jih bo reklo tisti dan: ›Gospod, Gospod, ali nismo v tvojem imenu prerokovali in v tvojem imenu izganjali demonov in v tvojem imenu storili veliko mogočnih del?‹ 23 In takrat jim bom naznanil: ›Nikoli vas nisem poznal. Pojdite proč od mene, kateri ravnate nepostavno!‹«

Bileam je bil iz Petorja v Mezopotamiji ob Evfratu, blizu današnje Turčije. Petor pomeni razlaganje sanj. Od Jerihe do Petorja je bilo več kot 500 km, kar pomeni, da so Balakovi poslanci potovali v obe smeri več kot en mesec. Očitno je bila njegova nadnaravna obdarovanost poznana po vsem Bližnjem vzhodu. Kogar je blagoslovil, je bil blagoslovljen, kogar je preklel, je bil preklet. Vsi so to vedeli. Da je preklinjal ljudi, razodeva roko hudiča.
Živimo v času konca in Biblija pravi, naj se varujemo hudičevega zapeljevanja, ki bo tako močno, da bi bili zapeljani Božji izvoljenci, če jih ne bi Bog obvaroval. Konkretno nas svari pred Bileamovim zavajujočim naukom in ravnanjem. Bileam nam je zgled, kako ne ravnati in česa se paziti. Balak mu je poleg denarja večkrat ponudil čast. Poznal je njegove slabosti in je pridobil njegovo srce, da je ravnal (da se je prodal…) raje po njegovih zahtevah in volji kot po Božji.
Tudi danes mnogi služijo Bogu  zaradi  denarja, časti in lepega položaja. To je bil problem farizejev in danes ni nič bolje. Bog pa nas bo sodil tudi po motivih srca. Knjiga Razodetje nam pove, da je Bileamov nauk in duh prisoten v marsikateri današnji cerkvi, treba ga je prepoznati in ga premagati. Duh Jezabele je najbolj agresivno in smrtonosno hudičevo orodje proti Božjim ljudem, duh in nauk Bileama pa je tudi uničevalen.

RAZODETJE 2:12
»Angelu Cerkve v Pêrgamonu piši: ›To govori on, ki ima ostri dvorezni meč (Jezus). 13 Vem, kje prebivaš: tam, kjer ima satan svoj prestol. Vendar se držiš mojega imena in nisi zatajil vere vame niti v dneh, ko je bil Antípa, moj zvesti pričevalec, umorjen tam pri vas, kjer domuje satan. 
14 Toda nekaj ti moram očitati: pri sebi imaš ljudi, privržence Bileámovega nauka. Ta je učil Baláka zavajati Izraelove sinove v greh, jesti malikom žrtvovane jedi in nečistovati
Božja roka je bila nad Bileamom, ko je prerokoval in ni mogel prekleti Izraela. Bileam je razumel duhovne zakonitosti. Vedel je, da če bo izraelski narod ubogljiv, ga bo Bog blagoslavljal, in če jih bo zapeljal v greh, bodo sami spravili prekletstvo nase. Ker je imel hudobno srce, je raje stopil na stran Balaka in postal sovražnik Božjega blagoslovljenega  ljudstva. Bileam je povedal Balaku, da duhovno in preroško ne more prekleti Izraela. Blagoslov in prekletstvo sta duhovni sili pod nadzorom Boga.
Naučil pa je Balaka učinkovito naravno metodo, da je zaobšel Boga in so se Izraelci sami ujeli v zanko prekletstva. Balak je poslal mednje ženske, ki so jih zapeljale v nečistovanje in malikovanje in sledila je katastrofa. Poznali so Deset Božjih zapovedi na kamniti plošči, med drugim tudi zapovedi:  Ne imej drugih bogov poleg mene! in Ne prešuštvuj! Ker pa so to mnogi delali, so Izraelci padli v kompromis in mislili, da bo z njimi vse v redu. Zavedle so jih v greh, k napačnim bogovom in v napačno religijo. Hudič se jim je zadovoljno rogal. Toda Bog je drastično naredil red. Izraelci so napadli Midijance, jim požgali mesta in se maščevali za Izraelske žrtve zaradi Božje kazni.

NUMERI 31:14 Mojzes pa se je razjezil nad vojnimi poveljniki, nad tisočniki in stotniki, ki so prišli iz vojnega spopada. 15 Rekel jim je: »Vse ženske ste pustili pri življenju! 16 Glejte, prav te so po Bileámovi besedi zapeljale Izraelove sinove v nezvestobo do GOSPODA zaradi Peórja; tako je prišla nadloga nad GOSPODOVO skupnost . Umrlo je 24.000 ljudi .
Ali je danes kdo privrženec Bileama? Najbrž ne, obstaja pa duh, ki išče ljudi, ki imajo srca podobna kot Bileam in skuša po njih zapeljati in uničiti skupnosti. Kološanom 3:5 pravi, da je pohlep malikovanje. Seveda obstaja tako naravno kot duhovno nečistovanje, kar pomeni, da v cerkev zaidejo poganska učenja in običaji. Mnoga so že dolgo notri, nekatera pa prihajajo. Reinkarnacija, joga, poganski prazniki (njihova podlaga je čaščenje babilonskih božanstev), toleriranje nespokorjenih gejev v cerkvi, Haloween. Ali Bog posvoji katero od teh poganskih aktivnosti, čeprav so prisotne že 1700 let? Absolutno ne! Tradicijo, ki je že dolgo notri, je treba izkoreniniti!
V Oklahomi sem videl množice kristjanov iz »dobrih« cerkva, ki so se pridružili Haloween paradi na noč pred 1. novembrom in so se oblekli kot duhovi v bele rjuhe z izrezanimi očmi, z izrezljanimi bučami itd. Bog to sovraži, ker je iz sovražnikovega tabora. Ljudje pa imamo čredni nagon in delamo vse to, kar drugi delajo in nihče ne vstane in ne reče: »To ni prav, to jezi Boga!« Ljudje znamo opravičiti dela mesa. Hudič nas vedno najde v popustljivosti. Če je v Izraelu 24.000 ljudi vzelo tuje ženske in malikovalo … bi tudi ostali, če jih Bog ne bi ustavil. … Ali niso slišali Mojzesa?
Ko smo bili kot 10-letni otroci na izletu na letališču, je eden od učencev odkril nezaklenjen hladilnik za sladoled, ki je stal na prostem. Takoj si je cel razred postregel z lučkami in korneti, nihče se ni veliko spraševal, ali je to prav ali ne, dokler ni prišlo sporočilo »o grehu« na šolo in so morali starši zbrati denar in povrniti škodo. »Ja, pa če so vsi tako ravnali …,« je bil izgovor.

Biblija na več mestih govori o Bileamovi lakomnosti. In to Bileamovo pot množično vidimo v lakomnosti popularnih prerokov, učiteljev in TV evangelistov. Peter piše prav o tem.

2 PETER 2:1 Med ljudstvom pa so nastopili tudi lažni preroki, kakor bodo tudi med vami lažni učitelji, ki bodo skrivaj uvajali pogubne ločíne. Celo Gospodarja, ki jih je odkupil, bodo tajili. S tem si bodo tudi nakopavali naglo pogubo. In mnogi bodo sledili njihovim razuzdanostim in po njihovi krivdi se bo preklinjala pot resnice. Zaradi svoje lakomnosti vas bodo izkoriščali z izmišljenimi besedami. Toda obsodba nad njimi že davno ne počiva in njihova poguba ne dremlje.
14 Njihove oči
so polne prešuštva in nikoli ne prenehajo z grehom. Zvabljajo neutrjene duše, srce jim je izurjeno za lakomnost, otroci prekletstva so. 15 Zapustili so pravo pot in zablodili. Stopili so na pot Beórjevega  sina Bileáma, ki je vzljubil krivičen zaslužek, 16 a je bil zaradi svoje protipostavnosti posvarjen; nema vprežna živina, ki je spregovorila s človeškim glasom, je preprečila prerokovo norost .
JUDA 1:11 Gorje jim! Krenili so na Kajnovo pot, zaradi zaslužka so se prepustili Bileámovi zablodi in so propadli v Korahovem uporu.

Kakšen je konec Bileamove zgodbe? Izraelci so vedeli, kaj je storil in so mu vrnili po njegovih delih:

JOZUE 13:22 Beórjevega sina Bileáma, ki je bil vedeževalec, pa so Izraelovi sinovi umorili z mečem, tako da so ga prebodli. Nepravičen denar, pridobljen v pohlepu, končno nič ne koristi.


Dejanje Balaka, kralja Moabcev, pa je imelo dolgoročne posledice. Skoraj tisoč let pozneje, po vrnitvi Judov iz Babilona, so se spomnili njegovega ravnanja v Mojzesovih knjigah in izločili Moabce in Amonce iz svoje srede.

NEHEMIJA 13:1  Tistega dne smo na ušesa ljudstva brali iz Mojzesove knjige. V njej smo našli zapisano, naj Amónec in Moábec nikoli ne stopita v Božje občestvo (Devteronomij 23:5), 2 ker Izraelovim sinovom nista prišla naproti s kruhom in vodo, temveč sta proti njim najela Bileáma, da bi jih preklel. Naš Bog je kletev obrnil v blagoslov. 3 Ko so slišali postavo, so vse tujce izločili iz Izraela.

Jezabela, Atalija, Bileam, Haman so med najbolj znanimi sovražniki Božjega ljudstva Izraela. Vseh sovražnikov je v Bibliji naštetih kar 8728.


Branko Dežman




PREROŠKA SLUŽBA


PREROŠKA SLUŽBA

Maj 2018


Za preroško službo Bog vodi človeka skozi proces prečiščevanja. Bog ga prečisti/rafinira in izgradi njegov značaj. Prerok se mora odzvati na Božje delovanje v svojem življenju, preden se lahko sooči s problemi v življenju drugih. Zato se včasih počuti, kot da je v peči in reče: »Oh, Bog, zakaj me privijaš tako močno? Zakaj še z drugimi ne ravnaš tako?« Prerok, ne odnehaj. Pojdi naprej skozi ta proces.

Prerok je posoda, ki jo Bog želi očistiti. Bog bo očistil nečisto žlindro iz njega. Mora postati kot surovina, da bo postal preroška posoda, primerna za uporabo. Naj ga ogenj  Božjega delovanja prečiščuje. Če ga Bog kliče v preroško službo, ne sme dovoliti, da ga krivda, sram ali obsojanje odvrne od klica.
Mnogi preroki se borijo z občutkom nevrednosti zaradi svoje preteklosti. Prerok Izaija je v Božji prisotnosti začutil, da je umazan. Angel ga je očistil in bil je poslan na misijo.

IZAIJA 6:5  Tedaj sem rekel: »Gorje mi, izgubljen sem, ker sem mož z nečistimi ustnicami, prebivam sredi ljudstva z nečistimi ustnicami in so moje oči videle kralja, GOSPODA nad vojskami!«
6 Tedaj je priletel k meni eden izmed serafov in v svoji roki držal žerjavico, ki jo je bil s kleščami vzel z oltarja. 7 Dotaknil se je mojih ustnic in rekel: »Glej, tole se je dotaknilo tvojih ustnic, tvoja krivda je izbrisana, tvoj greh je odpuščen.« 8 Nato sem slišal glas Gospoda: »Koga naj pošljem? Kdo bo šel za nas?« Rekel sem: »Tukaj sem, pošlji mene!«
Ko je bil Izaija očiščen, je bil pripravljen za poslanstvo. Naj te Bog očisti greha in bodi čist pred njim in izpolni svoj klic. Mojzes je bil zanesljiv in zvest prerok, zato je imel poseben status pri Bogu. Drugim je govoril po sanjah in vizijah, z njim pa iz obličja v obličje, kot z nikomur drugim.
Prerok razume Božjo milost. Ve, da Božja moč pride po milosti in da sam v svoji moči ne more ničesar storiti (1 Kor. 15:10, Janez 5:30). Prerok je odvisen od Božje milosti – njegove sile, naklonjenosti, moči in sposobnosti. Preroki se soočajo s situacijami, ko so odvisni od milosti.
Bog pokliče razne ljudi za preroke. Takšne, ki po standardih sveta niso primerni. Bog jih izbere, ne ljudje. Po človeško preroška služba ne gre. Bog pokliče preroka, da izzove, pograja in opravi s človeškim ponosom.

1 KORINANOM. 1:26 Glejte, bratje, kakšni ste bili poklicani! Ni vas veliko modrih v očeh ljudi, ni vas veliko mogočnih, ni vas veliko imenitnih. 27 Nasprotno, Bog si je izbral tisto, kar je v očeh sveta nespametno, da bi osramotil modre.
Tisto, kar je v očeh sveta slabotno, si je Bog izbral, da bi osramotil tisto, kar je močno. 28 Bog si je izbral tisto, kar je na svetu preprosto in zaničevano, tisto, kar ni nič, da bi onesposobil tisto, kar je, 29 da se pred Bogom ne bi ponašal noben človek.
            David je bil skromen pastir in ga je Bog izbral od črede. Amos je bil živinorejec (Amos 7:14,15) in ga je Bog potegnil iz črede. Bog pokliče ljudi, ki po človeških standardih ne bi bili izbrani. Bog, ne človek, določi preroka. Božji izbor je izziv in graja ponosu ljudi.

            Nekatere stvari se lahko naučimo neposredno od Boga. Preroki vedo stvari, ki se jih niso naučili od ljudi. Jezus je vedel več kot religiozni voditelji. Čudili so se njegovemu znanju (Janez 7:15), ker ni hodil v njihove šole.
Prerokove besede so maziljene in imajo moč. Ko prerok govori, se stvari zgodijo. Ko prerok govori, se stvari spremenijo. Ko prerok govori, Bog deluje. Prerok, odpri usta, Bog te bo podprl. Potrdil bo besede svojega služabnika.

Izaija 44:26 Povzdigujem besedo svojega služabnika in izpolnjujem načrt svojih glasnikov.
            Bog ukaže svojim prerokom, naj prerokujejo. Ko ubogajo, nastane ropot, tresenje. Suhe kosti oživijo, kar je mrtvo, oživi (Ezek. 37). Preroška beseda prinese življenje in sprosti dihanje.
            Kadar Bog govori, kdo lahko ustavi prerokovanje? Nekateri hočejo utišati preroka, ampak on si ne more pomagati, ker ga žene, da prerokuje.
JEREMIJA 20:9 Če rečem: »Ne bom ga več omenjal ne več govoril v njegovem imenu,« je v mojem srcu kakor goreč ogenj, zaprt v mojih kosteh. Trudim se, da bi ga ugasil, pa ne morem.
            Božja moč se sprosti kot jok, govor, pisanje, petje, ples ali molitev. Preroka ne moremo zmanipulirati v nekaj, kar bi mi želeli, da dela. Ne moremo ga uporabiti za svoje želje in koristi, ampak deluje le za Božje namene. Znašli se boste v problemih, kadar boste to poskušali. Preroki so neodvisni govorniki.


            Preroki ne bodo prerokovali popularnih stvari in tudi ne bodo govorili zato, da bi bili priljubljeni. Ravno obratno. Večkrat govorijo besede, ki jih naredijo nepopularne. Niso last ljudi ali organizacij, ampak pripadajo Bogu.
Prerok se mora naučiti premagati strah, kritiziranje, zavračanje, ljubosumje itd. S tem se prerok sooča. Bog bo izgradil hrabrost v njem. Odločati se bo moral, ko se drugi ne bodo strinjali. Zavzeti bo moral stališče. Vsakomur ne bo mogel ugajati, nekateri ga bodo zapustili.
Zato bo moral premagati strah pred ljudmi. Ne more se bati, kaj bo kdo mislil ali rekel, bati kritik, preganjanja, zavračanja ali ustrahovanja in istočasno biti močan v preroškem delovanju. Strah ustavi preroški tok. Vsak mora premagati kakšen strah. Bog ga osvobodi strahu in mu da potrebno hrabrost.
JEREMIJA 1:8 Nikar se jih ne boj, saj sem jaz s teboj, da te rešujem, govori GOSPOD.

Prerok želi ugajati Bogu, ne ljudem. Ali lahko služi Kristusu in obenem ugaja ljudem?
GALAČANOM 1:10  Koga si namreč skušam dobiti na svojo stran, ljudi ali Boga? Si mar prizadevam, da bi ugajal ljudem? Ko bi še hotel ugajati ljudem, ne bi bil Kristusov služabnik.
            Prerok ne išče potrditve pri ljudeh. Ugajanje ljudem ga spravi v spone in sužnost, da se pokorava volji ljudi. Jezus ni iskal časti pri ljudeh, ampak jo je prejel od Očeta. Preroki so vedno živeli brez človeške časti. Božja slava je za preroka najpomembnejša. Zaradi resnice bo vržen ven kot Luter ali Jan Hus.

JANEZ 5:41 Ne sprejemam slave od ljudi; … 44 Kako bi mogli verovati vi, ki sprejemate slavo drug od drugega in ne iščete slave od edinega Boga?
            Demoni sovražijo preroke. Prav tako jih sovražijo čarovnice in duh Jezabele. Preroki ogrožajo dela teme. Razkrijejo jih. Zato so na udaru sovražnika. Bog jih ščiti, zato se jih ne bojijo. Nobeno orožje namenjeno proti njim ne bo uspevalo. (Izaija 54:17)
            Bog skrbi za preroke. Niso odvisni od sistema za preživetje, ampak od Boga. Morajo imeti svobodo, da govorijo za Boga. Pravi preroki ne jedo pri Jezabelini mizi, to je pri krivičnih vladarjih, ki služijo drugim bogovom. Kdo je hranil Elijo? Krokarji in vdova, ki ji je govoril Bog (1 Kraljev 17:3, 4). Zakaj morajo biti odvisni od Boga? Ker so zavrženi od ljudi. Bog sovraži, če s prerokom grdo ravnajo. Zlorabijo jih, izolirajo, imajo jih za nore, jim zamašijo usta, jim ne dovolijo govoriti. Če govorijo proti nekemu sistemu, jih bo sistem preganjal. Bog se postavi na prerokovo stran in kaznuje sistem.

PSALM 105:15 »Ne dotikajte se mojih maziljencev, mojim prerokom ne delajte nič hudega!«
            Prerok mora postati žilav. Naučiti se mora, kako »otresti prah z nog« (Matej 10:14). Prerok želi, da bi vsak sprejel resnico in blagoslov. Včasih pa ne gre tako. Ne moremo prisiliti ljudi, da bi ubogali Boga. Včasih moramo otresti prah z nog. Če nas zavrnejo, se ne odprimo demonom prizadetosti in zavrženosti. Bog je rekel: 1 Samuel 8:7 … saj niso zavrgli tebe, ampak mene so zavrgli … Ne gre za nas, ampak za Gospoda. Veselimo se in bodimo radostni.

Vloga preroka
           
Prerok poruši zadeve, ki jih Bog ni gradil. Populi stvari, ki jih Bog ni zasadil, in uniči, kar Bog hoče uničiti.
PSALM 127:1 Če GOSPOD ne zida hiše, se zaman trudijo z njo njeni graditelji; …
Bog uporabi preroka, kadar hoče odposlati Božje služabnike na delo na teren. Preroki uživajo, kadar pošljejo Božje delavce s poslanstvom. Radi vidijo ljudi aktivirane in poslane v usodo, ki jo je Bog namenil zanje. Radi vidijo, da se Božji načrti in nameni za življenje ljudi izpolnijo. Preroki niso radi del službe, kjer nikoli nihče ni poslan z nalogo. Ne marajo niti, da je poslan napačen človek.
            Služba preroka je, da moli in položi roke na ljudi, ki so oddvojeni za posebno službo.
Apost. dela 13:1 V antiohijski Cerkvi so bili preroki in učitelji: Barnaba, Simeon z vzdevkom Niger, Lukij iz Cirene, Manaén, ki je bil v mladosti vrstnik četrtnega oblastnika Heroda, in Savel. 2 Ko so opravljali službo Gospodu in se postili, jim je Sveti Duh rekel: »Odberite mi Barnaba in Savla za delo, kamor sem ju poklical!« Nato so med postom in molitvijo položili nanju roke in ju odposlali.

            Nekateri preroki so bili tudi pisarji in so beležili sanje, vizije, preroške besede in dognanja. Preroki želijo zabeležiti, kar Bog govori. To povejo drugim preko tiska, avdia in videa itd.
            Nekateri preroki so glasbeniki, pevci ali se izražajo s plesom. Ples izrazi Božjo moč, ljubezen, milost in zmagoslavje. Mojzesova sestra Mirjam in kralj David sta primera plesalcev v moči Duha (Exod. 15:20, 2 Sam 6:14). Žena Mihala je Davida prezirala in Bog jo je kaznoval, da ni rodila.

            Bog pošlje preroke k ljudem, ki imajo v rokah moč. Človek moč hitro zlorabi. Moč človeka pokvari, absolutna moč pa ga pokvari absolutno. In kdor ima moč, ne bo rad prisluhnil preroku (na primer kralj Ahab Eliju). Večina velikih voditeljev je slabih, ker ne znajo rokovati z močjo v ponižnosti, krotkosti in pravičnosti.
David je primer zlorabe moči. Prilastil si je tujo ženo, njenega moža Urija pa je dal v prve bojne črte, da je umrl. Prerok Natan se je soočil z njim in mu dal besedo Božje kazni. Jezus se je tudi pogosto soočal z religioznimi voditelji in so ga umorili. Mojzes je imel veliko moč, vendar je ni nikoli zlorabil, ker je bil ponižen, krotek in pravičen.

            Prerok ni povsem normalen, zakaj? Ker ima nadnaravna srečanja z Bogom, sanje in vizije. Ko se sreča z Bogom, ni več isti. Mojzes je videl goreč grm, govoril je z Bogom, Izaija je videl Boga v vsej slavi, Ezekiel je imel vizije Boga, Daniel se je srečal z angeli, Jeremija se je srečal z Bogom v mladih letih.
            Preroki imajo nenavadna pričevanja. Preroki molijo, jokajo, služijo Bogu in študirajo na skrivnem. Kar jim Bog pokaže na skrivnem, potem govorijo svetu. Preroki imajo radi samotne kraje. Sovražijo predstave in spektakle, ki jih vidijo na cerkvenih odrih, ko pridigarji želijo ugajati občinstvu.



četrtek, 17. maj 2018

PASTORSKA SLUŽBA



PASTORSKA SLUŽBA

MAJ 2018


Ne vemo, koliko so statistike merodajne. Verjetno so pastorji vprašalnike izpolnjevali na pastorskih konferencah, najbrž s to statistiko ni nihče tekal od cerkve do cerkve. Daje pa nek občutek, da je pastorska služba zahtevna in potrebuje blagoslov, pomoč, skrb in pozornost vernikov. Benny Hinn je rekel: Če ti pastor ni preveč pri srcu, spoštuj in podpiraj njegov položaj in službo, ki mu jo je dal Bog. Ne glej na človeka, če se ne obnaša po tvojem okusu.
Ko Biblija pravi, da voditeljem in delavcem v Besedi izkazujmo dvojno spoštovanje, gre to za korist njihove službe. Vodja se mora veliko ukvarjati z ljudmi; če ga ne spoštujemo, ne more uspešno delati, depresiven bo in se bo zlomil. Pastor je človek kot vsak. Ne moremo od njega samo zahtevati: Daj, moli, pomagaj. Vladati mora medsebojna podpora, imejmo budne oči za priložnosti, kjer mu lahko pomagamo. Bila sva na otoku Palawan na Filipinih, kjer sva videla najhujši primer, kako so ljudje grdo ravnali s pastorjevo družino, jih manipulirali z denarjem in jim vsiljevali svojo voljo, čeprav Biblija poziva k poslušnosti in podrejanju. Vsiljevali so pastorju, kdo od njihovih otrok bo igral in pel v slavilni skupini. Če so izvedeli, da je nekdo dal pastorju kakšen dar, potem niso dali nič v nabirko. Družina je morala živeti s 50-70 € na mesec.

Statistike o življenju pastorjev v ZDA (Francis Schaffer Institute):
72% pastorjev dela 55-75 ur na teden,
84% čuti, da morajo biti na voljo za razgovor vsak dan noč in dan,
80% pastorjev čuti, da družina plačuje ceno zaradi njihove službe,
23% čuti odtujenost od družin,
78% pravi, da so njihovi načrti za dopust, oddih in čas zase moteni zaradi dolžnosti in pričakovanj,
65% pravi, da v zadnjih petih letih niso imeli dovolj dopusta,
28% čuti krivdo, ko si vzamejo čas zase brez vednosti cerkve,
35% pravi, da jim zahteve cerkve vzamejo čas za družino,
24% pravi, da imajo družinski člani zamero do cerkve zaradi ravnanje cerkve do pastorja in družine,
22% pravi, da njegova služba polaga tudi prevelika pričakovanja na njihove družine,
66% pravi, da verniki pričakujejo od njega in družine višje moralne standarde, kot jih imajo sami,
53% trdi, da jih biblična šola ni dovolj usposobila za službo,
45% pravi, da porabijo 10-15 ur dela za pridigo,
85% pravi, da jim internet zelo pomaga pri študiju,
50% preživi 1 uro  v molitvi na dan,
95% ne moli redno skupaj z zakoncem,
57% pravi, da ne preživijo s svojim dohodkom in nimajo dovolj za plačilo računov,
53% pastorjev skrbi ali bo družina imela finančno varnost,
52% so preobremenjeni in ne dosegajo pričakovanj,
70% imajo slabšo samopodobo v primerjavi s prvim letom, ko so začeli službo,
84% potrebuje bližnje prijatelje, katerim bi se lahko izpovedali in se z njimi pogovorili,
50% so nezdravi, pretežki in se ne gibajo.
Pastorska služba je po raziskavah med najnižje spoštovanimi, enako kot prodajalci avtomobilov.
Le eden od desetih konča in se upokoji kot pastor. 50% jih ne zdrži dlje kot 5 let.
Prvi razlog, zakaj odnehajo: Pastor želi slediti določeni viziji, ljudje pa hočejo nekaj drugega in ga ne podpirajo.
V ZDA 4000 cerkva začne, 7000 pa odneha vsako leto, 1500–1700 pastorjev odneha vsak mesec,1300 jih odstavijo, velikokrat brez tehtnega razloga.
Sicer pa se jih 93 % počuti, da so kot pastorji privilegirani.
23 laži na dan izgovori povprečen Američan.
Poročila so tudi o dobrih spremembah. Cerkve, ki se zavedajo teh statistik in kjer so pastorjem prisluhnili, upoštevali njihove potrebe in jim začeli pomagati, so dosegle vidne spremembe.
EFEŽANOM 4:11  In on je dal, da so nekateri apostoli, drugi preroki, spet drugi evangelisti, spet drugi pastirji in učitelji, 12 da se sveti usposobijo za delo služenja, za izgrajevanje Kristusovega telesa, 13 dokler vsi ne pridemo do edinosti vere in do spoznanja Božjega Sina, do popolnega človeka, do mere doraslosti Kristusove polnosti.
         Gr. beseda pastor pomeni pastir, nekdo, ki skrbi, vodi in usmerja čredo. Jezus opravlja takšno delo na nivoju svetovne cerkve, pastorji pa v lokalnih cerkvah. Pastor nadgleduje vso lokalno cerkev, škof pa le določene funkcije znotraj lokalne cerkve.
V cerkvi mora delovati sistem teokracije, ko Bog vodi in deluje skozi eno osebo – pastorja. Demokracije, samoupravljanja, kjer vlada mnenje večine, v cerkvi ni. Bog ne bo vodil skozi večino.


PREGOVORI 11:14 … kjer je veliko svetovalcev, je blaginja.
Pastorju naj pomaga starešinstvo ali služba upraviteljev - zaupnikov. Pastor naj bo odgovoren nekomu višjemu, na primer apostolu, da ne postane diktator. Dogaja pa se, da starešinstvo velikokrat brez razloga, le zaradi konflikta, odstavi pastorja.
Čreda je Božja in ni pastorjeva. On je le skrbnik, pod-pastir.
1 PETER 5:2 . . . pásite Božjo čredo, ki vam je zaupana, pazite nanjo, pa ne na silo, ampak prostovoljno, v skladu z Božjo voljo. Ne zaradi grdega pohlepa po dobičku, ampak z voljnim srcem. 3 Nikar ne nastopajte gospodovalno do tistega, kar vam je zaupano, ampak bodite čredi v zgled. 4 In ko se bo razodel véliki pastir, boste dobili nevenljivi venec slave.
Če smo za zgled, ne bodimo v slabem. Pastorja, kot vsako drugo službo, mora izbrati in poklicati Bog, ne da se sam vsili na položaj, ali da ga ljudje izvolijo ali da se nekdo javi, ker vidi potrebo. Poklicani smo enkrat, odbranost pa je trajna. Odbrani smo, ko smo opremljeni in preizkušeni v zvestobi.
RIMLJANOM 1:1 Pavel, služabnik Kristusa Jezusa, poklican za apostola, odbran za Božji evangelij.
            S tem, ko delamo Božje delo, kažemo naš klic in oddvojenost za Boga.
         Vse oči so uprte v pastorja, zato je on vzor in standard za cerkev. Ljudje naj mu sledijo, kot otroci sledijo staršem. Če pastor ni predan in ni pripravljen trdo delati, tudi ljudje ne bodo. Bog pokliče zveste ljudi in to mora biti prva značilnost pastorja. Moramo biti vredni zaupanja.
1 TIMOTEJ 1:12 Hvaležen sem našemu Gospodu Kristusu Jezusu, ki mi je dal moč: s tem da me je postavil v službo, me je namreč imel za vrednega zaupanja13 čeprav sem bil prej bogokletnik, preganjalec in nasilnež. 
            Naslednja kvaliteta, ki jo mora imeti pastor, je odgovornost. Pastor ne sme pričakovati, da bodo ljudje delali, česar on noče.
            Vsaka služba, tudi pastor mora delati v nadnaravnem. Devet darov Sv. Duha poznamo. V različnih službah delujejo specifični darovi:
Evangelist – ozdravljanje, čudežne moči, dar nadnaravne vere,
prerok – beseda spoznanja, beseda modrosti, razločevanje duhov,
apostol – delovanje vseh devet darov,
pastor, učitelj – dar jezikov in razlage, preroštvo.
Pastor ima avtoriteto in ne more opraviti vsega dela sam. Velikokrat je preobremenjen, če mu ljudje niso na voljo ali sam ne zna motivirati in razdeliti dela. Usposobi naj ljudi za delo službe, da si bo sam lahko vzel dovolj časa in miru za iskanje Božjega vodstva, da bo lahko usmerjal skupnost po pravi poti.
Delitev odgovornosti je neobhodno potrebna, če hočemo, da cerkev raste in se razvija. Bolj ko bo vsak uporabljen, več rasti bo.
EFEŽANOM 4:12 . . . da se sveti usposobijo za delo služenja, za izgrajevanje Kristusovega telesa, 13 dokler vsi ne pridemo do edinosti vere in do spoznanja Božjega Sina, do popolnega človeka, do mere doraslosti Kristusove polnosti. 14 Tako ne bomo več nedorasli otroci, ki jih premetava in kot valove razburka vsak veter nauka …
            Pastor lahko vse dela sam le za peščico ljudi. Če hoče vse delati sam, bo skupnost ostala majhna. Sam bo svetoval, sam bo učil in pridigal, sam bo upravljal, sam bo vodil pisarniške in finančne zadeve, sam bo vodil slavljenje. Vemo, da tako ne gre.
            Edini način, da bo skupnost rastla, je, da pastor prepozna obdarovanosti in sposobnosti v ljudeh in jih usposablja za delo. Po vodstvu Sv. Duha in ko vidi, da so vredni zaupanja, jim podeli odgovornost in avtoriteto za delo, kjer potrebuje pomoč. Najprej jim da odgovornost, ko pa se dokažejo, pa še avtoriteto. Odgovornost brez avtoritete ne deluje, ker delavec dolgoročno izgubi voljo in odneha. Pastor mora biti fleksibilen in pripravljen, da se spremeni. Ne sme biti gospodovalen in kar naprej kontrolirati, na primer, da mora vse odločitve on potrditi.
HEBREJCEM 13:17 se nanaša na duhovne funkcije: Poslušajte svoje voditelje in jih ubogajte. Oni namreč bedijo nad vašimi dušami kot tisti, ki bodo dajali odgovor. Tako bodo mogli to delati z veseljem in ne bodo vzdihovali, saj vam to ne bi nič koristilo.
            Vsak vernik ima Sv. Duha, da ga vodi in usmerja. Bog lahko kdaj uporabi pastorja, da nam nekaj potrdi, ne gre pa to kar naprej. Cerkev ni naša vladajoča avtoriteta, samo Bog je. Ljudje ne smejo malikovati človeka, spoštovati morajo pa položaj in službo pastorja. Pastorji ne smejo priganjati ovc s prisilo, ampak naj jih vodijo!
            Pastor naj ne vodi grobo, ampak z ljubeznijo. Z govedom lahko ravnamo malo bolj grobo, z ovcami pa ne. Če se nekdo v skupnosti upre, naj gre svojo pot. Vrata pa naj mu bodo odprta, da se lahko vrne nazaj in molimo zanj.
            Pastor mora vse delati legalno, razen če je kaj proti Božjim zapovedim. Jezus je rekel: Daj Cesarju, kar je Cesarjevega (Matej 22:17-21). Božje postave so na prvem mestu. Ljudje, ki govorijo Besedo, imajo oblast, da vodijo.
1 TIMOTEJ 5:17  Starešine, ki so dobri predstojniki (ki dobro vodijo), naj bodo deležni dvojne časti, posebno tisti, ki si prizadevajo za oznanjevanje besede in za poučevanje.
            Če pastor odhaja, ali je prestar, mora pod Božjim vodstvom najti naslednika. On ima vizijo za skupnost in bo tudi najbolje vedel, kdo lahko nadaljuje z njegovim delom. Božja služba je nekoliko podobna poslu. Ko je pastor marljiv in ko raste v znanju in izkušnjah, bo to obrodilo dobre rezultate.
            Pastor je starešina, vsi starešine niso pastorji. Starešine lahko izbere človek in je dobro, če si želimo to službo. Kljub temu vedno molimo, kdo je pravi. Pastor je izbran po Sv. Duhu in Bog mu podeli avtoriteto. Starešina nadzira, hrani, uči in vodi, vendar naj ne bi vsi starešine upravljali.
APOSTOLSKA DELA 20:28 Pazíte nase in na vso čredo, v kateri vas je Sveti Duh postavil za škofe (predstojnike), da bi pasli Božjo Cerkev, ki si jo je bil pridobil s svojo krvjo.
1 TESALONIČANOM 5:12  Prosimo pa vas, bratje, zavedajte se, kdo so tisti, ki s trudom delajo med vami in so vaši predstojniki (ki vodijo) v Gospodu ter vas opominjajo; 13 zaradi njihovega dela imejte do njih največje spoštovanje in ljubezen. Živite v miru med seboj. 
1 TIMOTEJ 5:17 Starešine, ki so dobri predstojniki, naj bodo deležni dvojne časti (Ali: dvojnega plačila – SSP, NLT), posebno tisti, ki si prizadevajo za oznanjevanje besede in za poučevanje. 18 Pismo namreč pravi: Ne zavezuj gobca volu, kadar vrši žito! in: »Delavec je vreden svojega plačila.« 19 Tožbo zoper starešino sprejemaj samo pred dvema ali tremi pričami.
GALAČANOM 6:6 Kdor prejema pouk v besedi, naj vse svoje dobrine deli s tistim, ki ga poučuje.
Služba starešine je dostojanstven, priznan položaj in je sad duhovne zrelosti. Starešina ne sme biti izbran zaradi izobrazbe ali socialnega ali političnega položaja. Starešinstvo je bolj duhovni položaj kot organizacijski ali položajni. Npr. starešine molijo za bolne (Jakob 5:14). Pavel in Sila sta najprej izbrala starešine, potem sta lahko vzgojila pastorja.
APOST. DELA 14:23 V vsaki Cerkvi sta določila starešine in jih z molitvijo in postom priporočala Gospodu, v katerega so verovali.
Njihova vloga ni bila vodstvena, ampak so poučevali in opominjali.
Kvalifikacije starešin: brezgrajni, na dobrem glasu. Beri 1 Timotej 3:2-13, Tit 1:5-9
Starešina ne ve vsega in če ga je treba kdaj kaj podučiti, to storimo s spoštovanjem, kot bi govorili očetu.
1 TIMOTEJ 5:1 Do starejšega moža ne bodi trd. Opominjaj ga kakor očeta, mlajše pa kakor brate, starejše ženske kakor matere, mlajše kakor sestre, in sicer z vso čistostjo.
Če imamo kaj proti starešini, naj bo to z dvema ali tremi pričami. Če ne najdete rešitve, pojdite vsi skupaj k pastorju (Matej 18:15-17).
Pastor naj si prizadeva, da bi vsak član cerkve postal starešina. Če pastor rabi korekcijo, naj bo na podlagi Božje besede, ki je avtoriteta nad njim.
Efežanom 5:26 pravi, da Jezus očiščuje z Besedo, tudi pastor mora očiščevati ljudi z Besedo. Problem v cerkvi operemo z Besedo. Ljubezen popravi ali pokara ljudi z Besedo.


torek, 15. maj 2018

KNJIGA ŽIVLJENJA


KNJIGA ŽIVLJENJA

Maj 2018


        Danes bomo govorili o knjigah, ki jih ima Bog v nebeških arhivih v večnosti in se naša dela in obnašanje redno piše za vsakega od nas. Živimo v času računalništva, mikrofonov, nadzornih in varnostnih kamer. Nadzirajo in snemajo naš glas s telefonov. Banke, pošte, poslovni prostori, ceste itd. – je vse opremljeno za nadzor kdo prihaja in odhaja iz prostorov in kaj ljudje delajo. Če pride ropar, imajo v arhivu posnetek in ga prepoznajo in ujamejo. Posnetek je dokazilo proti njemu po katerem bo sojen.
        Bog ima tudi zabeleženo življenje vsakogar od nas – za vsako besedo in dejanje in za vsak motiv v srcu. V kakšni obliki je ta zapis ne vemo. Biblija govori o zvitkih ali knjigah. Besede »FILE« včasih še niso poznali. Očitno je, da se v te knjige nekaj lahko napiše ali pa zbriše. Medij beleženja je manj pomemben. Bolj je pomemben namen teh Božjih knjig in kaj se tja beleži. Biblija ne piše podrobnosti, vendar dovolj, da vemo da obstaja več različnih Božjih knjig kamor se beležijo aktivnosti našega življenja. Uporabljene bodo za Božjo sodbo, ki čaka vsakega od nas:
RAZODETJE 20:11 Zatem sem videl velik bel prestol in njega, ki je sedèl na njem. Zemlja in nebo sta pobegnila izpred njegovega obličja in zanju ni bilo prostora. 12 Nato sem videl umrle, velike in majhne, kako stojijo pred prestolom. In odprle so se knjige. Odprla pa se je tudi druga knjiga: knjiga življenja. Umrli so bili sojeni po tem, kar je bilo napisano v knjigah, po svojih delih. To je druga sodba.
        Bog živi v večnosti. Čas je ustvarjen za ta svet. Stvarjenje tega materialnega sveta je začetek časa. Bog ve vse od začetka do konca. On ve koga je zapisal v knjigo življenja in koga ne. Ve kdo ima srce za Boga in kdo bo v veri sprejel Jezusovo odrešenje in odpuščanje grehov, kar pomeni, da si zapisan v knjigo življenja in imaš večno življenje v nebesih. To pomeni, da si Božja lastnina, Božja družina in ne boš pogubljen.
RAZODETJE 13:8 Zver (antikrista) bodo molili vsi prebivalci zemlje, katerih imena že od začetka sveta niso vpisana v knjigo življenja Jagnjeta, ki je bilo zaklano. To so hudobni – ljuljka!
        Knjigo življenja zasledimo in v Stari in v Novi zavezi.
Kdaj si zapisan v knjigo življenja in kaj je garancija, da je tvoje ime v njej?
        Najprej moraš slišati Besedo resnice, evangelij odrešenja. Če veruješ, da je Jezus Božji sin in se je žrtvoval na križu za tvoje grehe in je vstal, boš rešen. Ko boš sprejel Jezusa v svoje srce, boš prejel Sv. Duha in boš rojen iz Duha. Postal boš Božja lastnina in član Božje družine. To storiš lahko prav zdaj, če zmoliš življenjsko pomembno molitev odrešenja:
»Gospod, želim biti zapisan v knjigo življenja in vstopiti v nebesa. Hvala ti Oče, da je Jezus umrl na križu za moje grehe. Prosim, da mi jih odpustiš in me popolnoma očistiš. Jezus, vstopi v moje srce in postani moj Gospod. Napolni me s Sv. Duhom in me vodi po pravi poti. Hvala, da sem postal tvoj otrok. Amen.
Ali si lahko izbrisan iz knjige življenja in ne boš šel v nebesa?
Mojzes je vedel, da si lahko izbrisan. Izraelci so častili zlato tele. Mojzes se je zavzel zanje in se je ponudil, da bi bil sam pogubljen in bi rešil ljudstvo:
EKSODUS 32:32 Vendar zdaj, ko bi ti odpustil njihov greh! Če pa ne, izbriši, prosim, mene iz svoje knjige, ki si jo napisal!« 33 Tedaj je GOSPOD rekel Mojzesu: »Kdor je grešil zoper mene, ga bom izbrisal iz svoje knjige. Bog ti odpusti greh, če se spokoriš. Če pa vztrajaš v njem, te lahko izbriše iz knjige.


        Če bi se kakšen prevajalec Biblije lotil namernega spreminjanja, dodajanja ali odvzemanja Biblijskega teksta, bi mu Bog tudi zaprl pot v nebesa in k drevesu življenja. Bil bi izbrisan iz knjige življenja. (Razodetje 22:18,19)
Biblijski primeri kdo je zapisan v knjigo življenja:
Božji mož Mojzes je vedel, da je bilo njegovo ime v knjigi življenja. Vsak od nas mora vedeti, da je odrešen in zapisan v knjigo življenja. Apostol Pavel je govoril o svojih sodelavcih. Vedel je zanje, da so zapisani v knjigi:
FILIPLJANOM 4:3 … s Klemenom in z drugimi mojimi sodelavci, katerih imena so v knjigi življenja.
Jezus je govoril svojim učencem, ki so imeli uspeh pri eksorcizmu naj se vesele, da so zapisani v knjigi življenja:
LUKA 10:20 Vendar se ne veselite nad tem, da so vam duhovi pokorni, ampak se veselite, ker so vaša imena zapisana v nebesih.
Prerok Malahija govori o spominski knjigi, ki je najbrž druga knjiga, vendar je tesno povezana s knjigo življenja. Je knjiga o delih izključno Božjih ljudi, ki so Bogaboječi in spoštujejo Boga.
MALAHIJA 3:16 Tedaj so govorili tisti, ki se bojijo GOSPODA, vsak s svojim bližnjim, GOSPOD pa je prisluhnil in slišal. Pred njim je bila napisana spominska knjiga za tiste, ki se bojijo GOSPODA in spoštujejo njegovo ime. 17 »Ti bodo ob dnevu, ki ga napravim, moja lastnina, govori GOSPOD nad vojskami. Imel bom z njimi usmiljenje, kakor je kdo usmiljen do svojega sina, ki mu služi. 18 Spreobrnili se boste in videli razliko med pravičnim in krivičnim, med njim, ki služi Bogu, in njim, ki mu ne služi.
Če ljubiš Boga, boš blagoslovljen. Kralj David je tudi vedel, da Bog vse beleži v knjigo, med drugim tudi njegove solze, ko je bil preganjan:
PSALM 56:9 Ti sam si štel dni mojega tavanja, spravi moje solze v svojem mehu; mar niso zapisane v tvoji knjigi? Verjetno je bila to spominska knjiga.
        Božje knjige so pisane v večnosti. Ne bodo razpadle in ne bodo uničene, ampak bodo portfolio našega življenja shranjene za vekomaj in bodo odprte na dan Božje sodbe. Kronološko bodo v njih zapisane vse podrobnosti našega življenja: kaj smo dobrega ali slabega naredili in kakšen odnos smo imeli do drugih. Dobro je imeti to v umu kadar smo skušani z grehom.
        Če nam spodleti, nam Bog lahko odpusti greh, če ga prosimo in ga izbriše iz svojih knjig, vendar ne grešimo namerno. Bog ni bedak.
HEBREJCEM 8:12 Zakaj milosten bom do njihovih krivic in njihovih grehov se ne bom več spominjal.
        Temu svetu so šteti dnevi in bo prišlo do sesutja in velikih stisk, ki jih zemlja še ni doživela. Prerok Daniel piše o tem in obljublja, da kdor hodi z Bogom in je zapisan v knjigi življenja, bo obvarovan in rešen v času stisk in Božje jeze nad izprijenim človeštvom. Jezus bo prišel in ustavil antikrista, da svet ne bo uničen. Zemlja bo postala spet rajska, ko bo on zavladal svetu iz Jeruzalema.
DANIEL 12:1 Tisti čas nastopi (nadangel) Mihael, veliki knez, ki je postavljen nad sinove tvojega (Božjega) ljudstva. To bo čas stiske, kakršne še ni bilo, odkar so narodi, do tega časa. V tistem času bo rešeno tvoje ljudstvo; vsak, ki se najde zapisan v knjigi.
        Bodimo zmagovalci in se potrudimo, da bodo naša imena zapisana v Božjo knjigo do konca življenja. Jezus prihaja in bomo njegovi ožji sodelavci.

        Molim za vsakega od vas, da boste odrešeni in bodo vaša imena zapisana v knjigo življenja v imenu Jezusa. Amen.
Branko Dežman


petek, 11. maj 2018

POPOLNA PODREDITEV BOGU



POPOLNA PODREDITEV BOGU

Maj 2018


         Nek pridigar je rekel: »Mi smo Božji otroci, mi pripadamo Bogu, on je naš lastnik in Gospod. Mi smo avtomatsko podrejeni Bogu.« Ali je to res? Ali Biblija pravi, da je vsak kristjan v srcu avtomatsko podrejen Bogu? Vsekakor ne. Mi lahko delamo marsikaj dobrega za Boga, a smo mu še vedno le s pol srca podrejeni, iščemo svojo voljo in svoj prav v življenju. Ko sprejmemo Jezusa v svoje srce, on res postane gospodar našega življenja. Teoretično se ta podreditev takrat začne, toda praktično je to pot do konca življenja. Bog nas vodi skozi mnogo preizkušenj, preden na vseh področjih podredimo svojo voljo Božji. Podrejanje komurkoli je težko. Žene se težko podrejajo možem. Naše padlo meso pa se težko podreja Bogu.

         Jezus je glava Cerkvi. Vsak od nas je del cerkve in Cerkev je podrejena Jezusu: In kakor je Cerkev podrejena Kristusu … (Efežanom 5:24) Zakaj podreditev? Bog je suveren, je stvarnik in lastnik vsega. Bog je Bog reda in harmonije. Celo nebeško stvarstvo mu je podrejeno in izpolnjuje njegovo voljo. Če ne, nastane kaos – povzroča ga Lucifer, ki vleče vajeti po svoje. Zato je bedak on in je bedak tudi vsak od nas, kdor se postavlja proti Božji volji. Hudič za stvarstvo ni nič dobrega naredil, samo ruši, sprevrača in uničuje. Bog ni tiran, mora pa vladati. Je pravičen, zvest, skrbi za vse, je moder in nam želi dobro. David je rekel:
1 KRONIŠKA 29:11 Tvoji, o GOSPOD, so veličina, moč, čast, sijaj in veličastvo. Tvoje je namreč vse, kar je v nebesih in na zemlji. Tvoje, o GOSPOD, je kraljestvo in ti se vzdiguješ kot glava nad vse. 12 Od tebe prihajata bogastvo in slava in ti gospoduješ nad vsem. V tvoji roki sta moč in oblast in v tvoji roki je, da narediš vse veliko in močno. 13 Zdaj torej, naš Bog, se ti zahvaljujemo in slavimo tvoje veličastno ime.

         Resnična podreditev je odvisna predvsem od nas in to vsak dan našega življenja. Podredimo sebe, svoje imetje, čas, denar, voljo, skratka vse, ker je itak vse Njegovo. Če želimo imeti popoln mir, radost in vstopiti globoko v Božjo prisotnost ter biti Božji prijatelj kot David, Bog pričakuje od nas popolno podreditev, da je on resnično Gospod našega življenja. Podreditev je povezana tudi s stopnjo zaupanja Bogu. On je dober in nam želi dobro. Če smo nepodrejeni, ne bomo Božji prijatelji. Bog je rekel:
JEREMIJA 29:11 Vem za načrte, ki jih imam z vami, govori GOSPOD: načrte blaginje in ne nesreče, da vam dam prihodnost in upanje. 12 Klicali me boste in prihajali molit k meni in vas bom uslišal. 13 Iskali me boste in me boste našli. Ko me boste iskali z vsem srcem14 se vam bom dal najti, govori GOSPOD.

         Nekaj besed, zakaj naj bi se vsak dan podrejali Bogu:
Bog ve, kakšne nas je ustvaril in zakaj. On ima namen za naše življenje.
On ve, v čem smo najboljši in kako se bomo najbolje razvijali. On ve, kateri Božji klic je pravi za nas in kako bomo najbolje izpolnili svojo usodo.
On najbolje ve, s kom se bomo poročili in kakšna služba je prava za nas.
On ve, v katerem maziljenju bomo najbolje delovali. Maziljenje je odvisno od naše podrejenosti in ubogljivosti Bogu.
Podrejenost Bogu je podrejenost njegovemu popolnemu spoznanju in modrosti, ki daleč presega človeški razum. Ob tem bomo imeli Božjo moč in maziljenje, ki nas bo opremilo, da bomo lahko dobro opravili naloge svojega klica, katere lahko samo mi opravimo.

Jezus je popolnoma podrejen Očetu in dela samo po njegovi volji. Zato mu je Bog dal vso oblast in vso moč in je postal njemu enak.
JANEZ 6:38 … kajti nisem prišel iz nebes, da bi uresničil svojo voljo, ampak voljo tistega, ki me je poslal
Z našo podreditvijo postajamo podobni Jezusu in bolj ko smo mu podrejeni, več duhovnih blagoslovov bomo deležni, več ljubezni in več njegove slave. Njegova ljubezen ne more priti, če ga ne sprejmemo kot gospoda/gospodarja in ga ubogamo. Končno v večnosti bomo tudi lahko sedeli na njegovem prestolu in vladali z njim. Dal nam bo veliko oblast in moč. To je veliko Božje zaupanje. Zato nas v vsem preizkuša in brez podreditve nimamo možnosti, da bi vladali z njim. Če se mu nočemo podrediti, to diši po upornosti in grehu. Zato bomo ustrezno manj duhovno blagoslovljeni.

         Duhovna podreditev je v srcu, kjer smo v občestvu z Bogom, duševna je v umu, da mu podredimo svojo voljo. Pa tudi svoje telo mu podredimo:
Rimljanom 12:1,2  Ker je torej Bog tako usmiljen, vas rotim, bratje: darujte svoja telesa v živo, sveto in Bogu všečno žrtev; to je vaše smiselno bogoslužje. 2 In nikar se ne prilagajajte temu svetu, ampak se tako preobražajte z obnovo svojega uma, da boste lahko razpoznavali, kaj hoče Bog, kaj je dobro, njemu všečno in popolno.


         Hudič pa enako hoče, da se podrejamo njegovi volji. Bitka se odvija v umu vsak dan našega življenja in to je bitka za duše. Statistike govorijo, da povprečen najstnik do konca srednje šole vidi 200.000 TV reklam in 10.000 ur nasilja, obenem z grdim preklinjanjem, upornostjo in prešuštno spolnostjo in to ga programira, da v srcu takšna dejanja tolerira in je nagnjen, da sam to počne. To je napad na človeštvo, ki nas dela uporne proti Bogu in Božjim pravičnim standardom.

EFEŽANOM 4:22 Treba je, da odložite starega človeka, kakor je živel doslej in ki ga uničujejo blodna poželenja, 23 da se prenovite v duhu svojega uma 24 in oblečete novega človeka, ki je po Bogu ustvarjen v pravičnosti in svetosti resnice.
         Zakaj popolna podreditev? Biblija pravi, da če Bog ne zida hiše našega življenja,  če bomo delali po svoje, se bomo trudili zastonj. Nekateri kristjani imajo razsuta življenja in ne uresničijo svojih sanj, ker delajo po svoje, ne da bi v situacijo povabili Boga.
PSALM 127:1 Če GOSPOD ne zida hiše, se zaman trudijo z njo njeni graditelji …
Jezus je rekel, da sami brez njega ne moremo storiti ničesar, primerjal nas je z mladiko, ki je odvisna od trte (Janez 15:5). Mnogi ljudje pa raje sami kontrolirajo svoje življenje in sami odločajo o svoji usodi, kot da bi vajeti življenja predali Bogu. Če se odzovemo Božjemu klicu kot npr. učitelj, slavilec, pastor –  vsak kristjan je poklican za to, kar je obdarovan – pomeni, da nas bo Bog vodil in izgrajeval v tem, preden pridemo na vrh gore.
Božji klic ne obrodi sadu čez noč. Ves ta čas moramo biti kot mladika priklopljeni na trto in biti odvisni od nje. Bog je pripravljal Mojzesa 40 let, preden je bil zrel za voditelja ljudstva. Jozue je bil tudi 40 let v Božji in Mojzesovi šoli, preden je postal general in osvojil obljubljeno deželo. David je vodil 600 mož in se je z njimi mnogo let potikal po puščavi, tako ga je Bog izgrajeval, da je pozneje postal voditelj izraelskega naroda.

RIMLJANOM 6: 16 Ali ne veste: če se izročite komu kot sužnji, da bi mu bili pokorni, ste pač sužnji tistega, ki se mu pokoravate; bodisi greha, ki pelje v smrt, bodisi pokorščine, ki pelje v pravičnost. 17 Zahvalímo se Bogu, ker ste bili sužnji greha, pa ste iz srca postali pokorni podobi nauka, ki vam je bil posredovan. 18 Osvobodili ste se greha in postali sužnji pravičnosti. 
19 Zaradi šibkosti vašega mesa govorim pač po človeško. Kakor ste torej usužnjili svoje ude nečistosti in nepostavnosti, da bi živeli v nepostavnosti, tako usužnjite svoje ude pravičnosti za posvečenje. 20 Kajti ko ste bili sužnji greha, ste bili svobodni v svojem razmerju do pravičnosti. 

21 Toda kakšen sad ste imeli takrat od dejanj, ki se jih zdaj sramujete? Saj je njihov konec smrt. 22 Zdaj pa, ko ste se osvobodili greha in ste postali sužnji Bogu, pobirate sad, ki vam je v posvečenje, konec tega pa je večno življenje. 23 Plačilo za greh je namreč smrt; Božji milostni dar pa je večno življenje v Kristusu Jezusu, našem Gospodu.
         Kaj je podreditev še z drugimi besedami? Naloži si svoj križ:
MATEJ 16:24 Tedaj je Jezus rekel svojim učencem: »Če hoče kdo iti za menoj, naj se odpove sebi in vzame svoj križ ter hodi za menoj. 25 Kdor namreč hoče rešiti svoje življenje, ga bo izgubil; kdor pa izgubi svoje življenje zaradi mene, ga bo našel.

         Kaj se zgodi, če smo popolnoma podrejeni in ubogljivi Bogu? Kaleb je bil eden od teh v Bibliji. Vstopil je v Božji počitek v obljubljeno deželo in prejel obilno dediščino – ozemlje. To simbolizira, kako nas bo Bog blagoslovil v večnosti kot zmagovalce:
NUMERI 14:24 Svojega služabnika Kaléba pa bom, zato ker je bil drugega duha in mi je bil popolnoma zvest, popeljal v deželo, v katero je šel, in njegov zarod jo bo dobil v last.
         Odgovornost ne velja samo zase, ampak govori tudi o potomcih. Če smo mi pripravljeni Bogu vse dati in se podrediti, nam bo tudi on pripravljen vse dati!
Branko Dežman